Rozdílné vnímání

V únorovém čísle z roku 2020 jsem v Digitální foto narazil na rozhovor šéfredaktora pana Borise Stojanova s fotografem panem Martinem Strankou. Kdo se jen trochu zajímá o fotografování, tak oba zná. Zaujala mě tam situace, kdy hovoří o svém pohledu na konkrétní fotografie a jejich vnímání na ně je odlišné. Přišlo mi to jako šikovný konkrétní příklad rozdílného náhledu na jednu věc, na jednu situaci, na jeden problém… Ještě k tomu na zajímavých fotografiích.

Požádal jsem proto oba o možnost citace tohoto článku a pan Stranka mi poskytl i dvě fotografie zmíněné v textu. Tímto oběma děkuji.

Když se na fotografie podíváte, ještě než budete číst dál, zajímalo by mě, jak na Vás působí, jak je vnímáte Vy.

 

 

Boris Stojanov

„Dreamers and Warriors – postava člověka v leteckém skafandru s trojicí snad útočících ptáků. Mimochodem vaše nejslavnější vítězná fotografie! Anebo lední medvědi a letadlo na silnici v nehostinném kraji, auto na střeše a dovnitř nahlížející jelen, záplava květin vyvěrající z amerického auta s odevzdaným řidičem, dívka ležící na hladině mezi lekníny, přeje si být výjimečná a připomíná videoklip k hitu Nicka Cavea… Co fotografie, to důvod k zamyšlení, je to jako panoptikum světa, rád dáváte ve svém díle „poselství příštím generacím“, nebo pouze vystavujete „zprávu o stavu světa“?”

Boris Stojanov

 

Martin Stranka

„Je zajímavé, že skrze svůj pohled vidíte mé fotky méně nadějeplné. A to je na tom to dobré, každý si v umění dokáže nacházet svůj pohled, svůj svět a hledat své odpovědi. Zkusím nastínit, jak já vidím fotky, které zde konkrétně zmiňujete. Sýkorky ve fotografii Dreamers and Warriors neútočí, naopak, poletují kolem a ukazují člověku uvnitř podstatu svobody skrze svůj let. Fotografie Bear With Me s medvědem a letadlem – není podle mého nehostinná krajina, ale naopak klidná příroda během zimního času. Muž za volantem fotografie I Bloom For You není zdaleka odevzdaný situaci, nýbrž opustil právě ruch velkoměsta ve svém autě, odjel daleko od lidí, kde může být sám sebou, plný klidu, rozjímající. Vidíte, jak dokáží dva lidé koukat na stejnou věc naprosto jiným pohledem. A to je jedna z věcí, které mě opravdu baví. Ta mnohovrstevnost, nepřímočarost a neurčitost. V čem vám musím dát za pravdu, že asi někde nevědomky zaznamenávám stav mysli dnešního člověka vůči okolí, vůči společnosti, světu. Je to takový vnitřní dialog se sebou samotným. Jsou to takové malé osobní příběhy velkých emocí a pocitů.”

Martin Stranka

 

 

MUDr. Petr Kopista

Já sám se domnívám, že tato konfrontace není o tom, kdo má pravdu. Oba mají svobodu vyjádřit, co v tom vidí. Každý v tom svobodně může vnímat to své a ani jeden z pohledů nemusí být špatně. O svých rozdílných názorech mohou v klidu a bez averze debatovat. Rozdílný náhled nebrání se domluvit a někam se posunout. To je v podstatě náhled na můj přístup k terapii.

Pro mě není obraz osoby ve skafandru a sýkorek o konfliktu mezi nimi. Ten konflikt prožívá osoba uvnitř. Zda zvednout hledí, svléknout skafandr, opustit chráněný prostor a iluzi bezpečí. Co když je ta iluze bezpečí sýkorek klamná, co když se mně nebo někomu něco stane? Hledání svobody volby a fungování bez ohledu na pocity, příznaky a tlaky zvenčí…Toto je mé řešení úzkostných stavů.

MUDr. Petr Kopista